Sık Sorulan Sorular > Teslimat ve Kargo

Yaptığım alışverişlerde ürünüm ne zaman kargoya verilir?

Kargoya verme süresi Türkiye İçi 10,12 Yurt dışı 14,17 gündür.


Hangi kargo şirketi ile çalışmaktasınız?

Siparişleriniz Türkiye içi "MNG Kargo" ile Yurtdışı ''DHL''ulaştırılacaktır.


Kargo işlemleri için ücret ödeyecek miyim?

Esilatesetturhc.com’dan yapacağınız Yurtiçi alışverişte kargo ÜCRETSİZ. Yurtdışı 1 elbise 20 Euro.


Değişim kargosu için ücret ödeyecek miyim?

Değişimler de kargo ücreti gönderirken ve alırken müşteriye aittir.

Siparişlerimin sevkiyat durumunu nereden takip edebilirim?

"Siparişlerim" sayfasından tüm siparişlerinizi görüntüleyebilirsiniz.


Siparişimi tamamladıktan sonra kargo bilgilerimi nasıl takip edeceğim?

"Siparişlerim" sayfasından ilgili siparişinizi görüntüleyip "Kargo Takip" linkine tıklayarak statüsünü görebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiği anda tarafınıza e-mail ile bilgi geçilecektir.


Sipariş teslimat adresimi değiştirmek istiyorum, nasıl yapabilirim?

"Sipariş adresinizi "Hesabım" sayfasında bulunan "Kayıtlı Adreslerim" bölümünden değiştirebilir ya da satın alma işlemi sırasında "Yeni Adres" butonunu işaretleyerek yeni adresinizi tanımlayabilirsiniz. Bu adres o andan sonraki siparişinizde teslimat adresi olarak çıkacaktır. Sipariş verme işlemi sırasında ilgili sipariş için teslimat adresini değiştirebilirsiniz. Ancak bu değişiklik hesabım sayfasına yansımaz sadece ilgili siparişi etkiler.


Kargo teslimat adresinde beni bulamazsa ne olur?

Kargo firması siparişinizi belirtmiş olduğunuz adrese teslim eder. Adresinizde bulunmamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinize dair bir not bırakır. Üç gün içerisinde paketinizi şubenden almamanız durumunda siparişiniz www.esilatesetturhc.com deposuna geri döner. Tekrar gönderimde kargo ücreti alınır.


Siparişimdeki ürünler eksik geldi. Ne yapmalıyım?

Kargo paketi yırtık hasarlı ile paketi almayınız. Kargo firmasına iade edip bu konuyla ilgili firmamızı 05062616764 numaradan arayınız.Kargonuzu mutlaka kargo yetkilisinin yanında açmalı ve içindeki ürünlerin faturanız ile aynı olduğundan, paketinizin bozulmamış olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eksik olduğunu farkettiğiniz kargonuzu bekletmeden firmamıza  bilgi veriniz.


Faturam siparişimle birlikte teslim edilmedi. Ne yapmalıyım?

Her sipariş, faturasıyla birlikte kargoya verilir. Resmi faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin dışında, şeffaf plastik bir cep poşet içinde size ulaştırılır. Herhangi bir nedenden dolayı, faturanız siparişinizle birlikte gelmediyse kargo yetkilisine fatura talebinizi tekrar iletin.Talep ettiğiniz halde size teslim edilmeyen faturalarınız için tutanak hazırlatın ve bu konuda bizi bilgilendirin. Böylece, en kısa zamanda faturanızın aslı ya da “aslı gibidir” kaşeli bir kopyasını adresinize gönderebiliriz.


Teslimat sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Esilatesetturhc.com’dan verdiğiniz siparişler adresinize teslim edildiğinde, kargo teslim fişini imzaladıktan sonra kargo paketini açıp kontrol etmenizi öneririz. Paket içeriğinde herhangi bir yanlışlık varsa ya da ürünler hasar görmüş, deforme olmuşsa lütfen kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatıp bu konuda bizimle iletişime geçin.


Siparişimdeki ürün/ürünler yanlış geldi. Ne yapmalıyım?

Siparişini verdiğiniz ürün yerine faturanızda yazan ve koliden çıkan ürün birbiri ile aynı değilse ürününüzle ilgili yaşadığınız sorunları için Müşteri Hizmetlerini Arayınız. 08508852119